domů
info
koncerty
fotky
video
cd
kontakty
diskuse
Stručná historie kapely...
DEVÍTKA
   Skupina Devítka vznikla na vysokoškolských kolejích Matematicko-fyzikální fakulty, na schodech v devátém patře kolem roku 1992. Toho roku zaznamenala první úspěchy na zavedených festivalech, finále Porty, ve Svojšicích, Telči, na Zahradě. Od roku 1995 hraje ve složení Jindřiška Petráková (Brožová), Honza Brož a bratři Hofrichterovi. Tato sestava vydržela dlouhých deset let a získala několik ocenění  (Krteček, Stříbrný klíč v kategorii objev roku) Začala také pořádat pravidelné Folkové večery s hosty, nejprve v menze na kolejích 17. listopadu, později v Malostranské besedě. Tyto pořady pokračují dodnes a patří ke stálicím kulturního života příznivců tohoto žánru.
   Devítka staví na kvalitním repertoáru původních písniček z pera kapelníka Honzy Brože, jehož zásluhou má kapela již několik „hitů“, písniček, které příznivci tohoto žánru znají a zpívají si je (Holka od koní, Hej lidi…). V roce 1996  vychází první cd s názvem Ještě se střílí (vydal Fokl a Country) O rok později se Honza Brož společně s Jindřiškou Brožovou stávají součástí legendární skupiny Žalman a spol. V r. 1998 vychází druhé cd Pierot (MC Production) a o tři roky později cd s názvem Třetí vydání (Good Day Records). Poslední cd ve čtyřčlenné sestavě vzniká roku 2003 a jmenuje se Pohádka (Good Day Records).
   V roce 2005 odchází Tomáš a David Hofrichterovi a do kapely nastupuje vynikající kytarista Petr Havrda (skupiny Wild West, Lokálka…) Tím se Devítka mění na trio. V této sestavě vzniká cd Chat (Good Day Records 2007) a cd, shrnující to nejlepší, co Honza Brož za 17 let existence Devítky vytvořil. „The best of“ s názvem „Tři tvoří společnost“ vyšla 9. 9. 2009 a na její dramaturgii se podíleli prostřednictvím webu fanoušci skupiny.
   Od roku 2010 vystupuje s Devítkou jako stálý host Petr Nebavič Novotný, který obohatil zvuk kapely nejen vynikající basovou kytarou, ale i dalším vokálem. V této sestavě natočila skupina zatím poslední řadové cd Duše v peří (2011).
zpěvník
  Kytarista Petr "Haf" Havrda opouští Devítku. A jak to vidí Honza Brož?

    Špatná zpráva s dobrým koncem
     Tož, na začátku dlužno poznamenat, že u Hafa nikdy nebyla nouze o překvapení. V tom dobrém i špatném slova smyslu. Ostatně vždycky mi přišel trošku jako kometa pohybující se naším vesmírem sice trošku těžkopádně, ale přesto po dráze, předem těžko vypočitatelné, neb komety už takové bývají. Leč, největší překvapení si kometa jménem Petr Havrda nechala na závěr letošního (mimochodem velmi příjemného) koncertu v Pileticích, kdy nám oznámil, že by chtěl své účinkování v Devítce ukončit. Od té chvíle, ke které jsem dosud ostentativně mlčel, hrabu se ve svých pocitech a hledám slova. Nechci vypadat jako cynik, který mávne rukou a spolu s klasiky si řekne „psi štěkají, ale karavana jde dál“, „jede se dál močálem černým podél bílých skal“, či něco podobného, ale nechci si také hrát na bolestína, který se hroutí z oné prokleté nepřízně osudu a pro kterého titul poslední devítkovské desky „Je to boj“ nabývá náhle nečekaných rozměrů. Je tam od všeho trošku. Troška smutku za těch jedenáct let, které jsme s Hafem prožili. Na pódiích, mejdanech. Na zkouškách. V autě při těch tisících kilometrů, které jsme museli najet, abychom se k Vám dostali. Z toho, že už to nikdy nebude stejné. Ale taky troška z toho naivního chlapáctví, které mi velí nepodělat se z toho, neb všude, kde něco končí, se může narodit něco jiného. Když člověk chce a je schopný pro to něco udělat. Už dávno před Hafovým rozhodnutím se v okruhu našich kamarádů i příležitostných spoluhráčů objevil Ivan Šmejda. Výborný muzikant, zpěvák a pohodový parťák. Jakoby čirou náhodou od konce června zrovna volný. (Oblíbená akustická konstanta „jakoby“ je v této větě použitá naprosto účelně!) A tak jsem o novém pátém členu Devítky nemusel ani moc přemýšlet. Vím, že Ivan nemůže nahradit Hafa a ani bych to po něm nechtěl. Je jiný a Devítka s ním bude jiná. (Je zvláštní jak moc záleží na tom pátém do kapelního mariáše!)
     Tož, mám už svůj věk, jsem z přesvědčení konzervativní a přiznávám, nemám rád změny. Alespoň tam, kde to funguje. Ale jedno vím. Když už to přijde, jdu do toho se vším, co v sobě mám. Nevím a nemůžu zatím vědět, zda nová Devítka bude lepší než stará a zda to vůbec lze srovnávat. Ten soud nechám na Tobě, můj milý posluchači. Ale už teď vím, že s Jindřiškou, Madlou, Klubajzem a Ivanem za zády se nebojím ničeho a že všechno to příští bude boj, ale taky radost. A taky vím, že až finis coronat opus. Tak tedy, dost řečí a pojďme do toho. Čas nás tlačí a my musíme dělat na nové Devítce. Bude to hodně práce, bude to chvíli trvat, ale vím, že ta práce bude příjemná a že stojí zato. A já už se na ni těším. Mám totiž tuhle práci rád. Protože jí děláme pro Vás a při vší úctě tak trošku i pro sebe J
     Váš Honza Brož.

2015 : Nové autorské CD " Je to boj"

    Devítka ve skvělé kondici natáčí dlouho očekávané autorské CD s novými písničkami. Na albu spolupracují mimo jiné i stálí hosté, bubeník Daneš Marinica či Ivan Šmejda (klávesy). Písničky ve velkém, téměř folkrokovém soundu, doplňují komornější skladby s Brožovou typickou poetikou.
   Kapela odehrála řadu koncertů a festivalů, na kterých nové CD představila divákům a z prvních reakcí se zdá, že některé písně (Stárnoucí muž, Amerika, Manon či Třetí zvonění se stanou v příštím životě kapely pevným pilířem repertoáru.

2014: Honza Brož  sólově

    V pochmurných zimních měsících vzniká komorní sólové CD Honzy Brože s názvem "Na mou duši", které je představeno na šňůře samostatných koncertů v Česku i na Slovensku.
Madla Klupková se stává stálou členkou kapely a v této ustálené sestavě odehraje kapela kolem 70. koncertů a festivalů. Občasným hostem kapely bývá zpěvák a hráč na klávesy Ivan Šmejda (skupina Pouta)

2013: Ethanol Tour 2013 aneb báječné léto

   Hostem většiny koncertů je zpěvačka Madla Klupková (též skupina Passage), která dodává pátým vokálem Devítce pomyslnou třešničku na dort... Během letních koncertů vzniká cd DEVÍTKA LIVE 2013, které má být dokumentem toho, jak  v současnosti kapela hraje. Cd obsahuje výběr starších i novějších písniček, které měli diváci možnost slyšet během prázdninových koncertů. Slavnostní křest se uskutečnil 21.11.2013 v Divadle Gong (Praha 9).
   Honza Brož pracuje na nových písničkách pro cd s pracovním názvem "JE TO BOJ"

2012:
Nová etapa - rok 0

   Začátkem roku 2012 končí manželé Brožovi ve skupině Žalman a spol., což přináší Devítce větší prostor  pro vlastní koncerty a rozvoj kapely. Petra Novotného stále častěji alternuje baskytarista Honza "Klubajz" Klupka.
Na podzim 2012 vychází cd "U Ježíška 9", složené z vánočních a adventních písní, které kapela pokřtila na 13. vánočních koncertech.  Jde většinou o původní Brožovy písně, z nichž nejvýraznější je  Litvínov 75.
    Rok 2012 byl pro Devítku přelomový,  neboť po dlouhých letech víceméně latentní existence se kapela opět vrací na podia festivalů a přehlídek, aby se připomněla těm, kteří si ji pamatovali z "předžalmanovských" dob i představila těm, kteří ji zatím neznají.
   Fejetony Honzy Brože jsou pravidelně vysílány na vlnách Country Radia.
  Honza "Klubajz" Klupka se stává stálým členem skupiny Devítka.
   Pro komorní prostředí malých klubů má kapelník Honza Brož připraven sólový recitál z písniček známých i drobných lahůdek, které se do běžného repertoáru Devítky nevejdou.

HONZA BROŽ
JINDŘIŠKA BROŽOVÁ
       IVAN ŠMEJDA
HONZA "KLUBAJZ" KLUPKA
MADLA KLUPKOVÁ